Але тут є нюанс. Коли мова заходить про звичайну стелю, не потрібно особливо замислюватися, які світильники використовувати. Але з натяжними стельовими покриттями все трохи складніше. Насамперед необхідно врахувати особливості освітлювальної системи, а потім правильно підібрати світильники, щоб підкреслити привабливість натяжної стелі. Які освітлювальні конструкції вибрати? Як їх розташувати? Які лампочки потрібно купити? Як встановити? Ці запитання виникають у того, хто думає про освітлення кімнати з натяжною стелею. Отже, розбираймося.
Які особливості натяжних стель необхідно враховувати перед встановленням освітлення?
Перед тим як вибрати систему освітлення для натяжної стелі у своїй оселі, врахуйте деякі нюанси. Це дозволить вам встановити світильники будь-яких форм та розмірів, а також збільшити термін експлуатації натяжної конструкції.
По-перше, зверніть увагу на матеріал, з якого виготовлене полотно натяжної стелі. Поширені тканинні та плівкові моделі. Тканина стійкіша до температурного впливу, вона зносостійка та довго зберігаєте колір. ПВХ-плівка при постійному нагріванні понад 600 °С жовтіє, тріскається і втрачає еластичність. Тому вибирайте лампи для світильників, які не виділяють ту кількість тепла, яка здатна пошкодити натяжну конструкцію.
По-друге, вивчіть інформацію про види освітлення та способи їхнього кріплення. На основі отриманих знань визначте відповідні для вашої натяжної стелі світильники та лампи. Якщо ви все ж таки сумніваєтеся і не хочете ризикувати, зверніть увагу на світлодіодні моделі. Для них характерне мінімальне нагрівання під час роботи.
По-третє, купуючи світильники для натяжної стелі, звертайте увагу на їхню потужність. Параметри різних видів ламп відрізняються. Якщо граничний показник для лампи розжарювання – це 60 Вт (оптимальний для плівкових полотнищ 40 Вт), то для галогенних він дорівнює 30 Вт (оптимальний для плівкових полотнищ 20 Вт).
І наостанок, заздалегідь продумайте схему розташування освітлення, прорахуйте кількість матеріалу, який знадобиться. Так вам вдасться виконати усі підготовчі роботи та змонтувати необхідні кріплення без поспіху. Врахуйте, що для ламп розжарювання та галогенних світильників важливо витримати певну відстань від стелі. До того ж вони кріпляться не на саме натяжне полотно, а безпосередньо на тверду поверхню. Для них прорізають спеціальні отвори та встановлюють термоізолюючі кільця як додатковий захист від перегріву полотна.
Якщо у вас немає досвіду в електромонтажних роботах, найкращим варіантом стане довірити встановлення світильників на натяжній стелі професіоналам. Так ви будете впевнені, що вся система освітлення змонтована якісно та без помилок.
Світильники для натяжної стелі: від класики до сучасних моделей
Як світильники у конструкції з натяжною стелею використовують: люстри, точкове освітлення, світлодіодні стрічки, растрові моделі, освітлення типу «зоряне небо» та інші різновиди. Про них детальніше ми поговоримо далі.
Вибираємо люстри
Люстра, розташована у центрі кімнати – це класика жанру при освітленні звичайної стелі. Такий варіант також широко використовується в натяжних конструкціях. Форма люстри може бути як тарілкою, так і інших форм. Вона розташовується на одному довгому підвісі або складається з двох до декількох підвісних плафонів, розміщених у ряд або по колу.
Якщо ви плануєте застосувати для люстри лампи розжарювання або галогенні світильники, не забувайте про безпечну потужність і витримуйте необхідну відстань. Вибирайте люстру, у пристрої якої передбачений напрямок світла вниз і вбік, а не вгору – у стелю.
Наступного сезону традиційні форми люстр відійдуть на задній план. Популярними стануть мінімалістичні моделі, розміщені не у центрі кімнати, а у певних її зонах: біля робочого столу, над умивальником, біля тумбочки тощо.
Якщо ви хочете встановити люстри-тарілки, тоді використовуйте лише люмінесцентні або світлодіодні лампи. Це дозволить уникнути пошкодження натяжної конструкції, тому що люстри у формі тарілок зазвичай кріпляться поблизу поверхні полотна і не витримують безпечну відстань. Тарілкові моделі – чудовий варіант для кімнат з низькими стелями.
Якщо простір дозволяє, можна встановити люстру на підвісі. Однак кришталеві світильники мають чудовий вигляд тільки з лампами розжарювання, тому потрібно обов'язково прорахувати відстань. Якщо стеля досить висока і можна відступити на 30-40 см, тоді встановлюйте розкішну люстру на довгому підвісі. Якщо висота стелі обмежена, вибирайте систему освітлення з інших матеріалів.
Ще є один момент, на який необхідно звернути увагу під час розміщення кришталевої люстри – це фактура стелі. Будьте обережні з поверхнею, що відбиває. Вона може показати непривабливі елементи люстри, які приховані знизу.
Точкові світильники
Точкові світильники – найкращий варіант для приміщення з натяжною стелею. Їх поєднання зручне та привабливе. Вони можуть застосовуватися як основне освітлення, якщо встановлені рівномірно по всьому стельовому просторі в необхідній кількості. Однак поширене зоноване точкове освітлення певних ділянок кімнати.
Світильники точкового типу стануть виходом із ситуації, коли стеля в кімнаті розташована дуже низько. Вони мають 30-ти градусний кут розсіювання світла. Тому розташовувати їх потрібно кожні 1,5-2 м/кв. Збільшити кількість світла та візуально саму кімнату допоможе застосування точкових світильників на глянсовій поверхні. Водночас форма та розмір плафона може бути різною. Вибирайте їх за власними уподобаннями.
Точкові світильники встановлюють трьома способами:
- Вище за рівень стелі. Цей тип розміщення здійснюється за встановлення світлопропускної плівки. Таке розташування забезпечує м'яке підсвічування стелі зверху або ефект мерехтіння. З точковими світильниками вище за рівень стелі можна створити різні світлові ефекти.
- На рівні стелі. У цьому разі плафони світильників і натяжне полотно утворюють одну гладку та цілісну поверхню.
- Нижче за рівень стелі. За такого точкового освітлення використовуються зовнішні конструкції. Його плюсом є можливість змінювати кут падіння світла.
Серед вбудованих і зовнішніх світильників для натяжних стель популярнішими є вбудовані моделі із золотим огранюванням.
Світлодіодні стрічки
Світлодіодні стрічкові світильники використовуються з декоративною метою. Вони витрачають мінімальну кількість енергії та водночас дають м'яке затишне освітлення в кімнаті.
Світлодіодні стрічки зазвичай розміщують:
- по контуру стелі;
- між стельовим плінтусом та стелею;
- на окремих елементах натяжних конструкцій.
Світлодіодні світильники використовують для позначення багаторівневої натяжної стелі, освітлення кухонного фартуха і створення ефекту ширяючої стелі. Існують різні кольори світлодіодного освітлення, але кращими є стрічки з жовтим та бетонним світлом.
Стеля з ефектом «Зоряне небо»
«Зоряне небо» є одним із варіантів декоративного підсвічування натяжної стелі. Технологія дозволяє повторити світло та мерехтіння зірок, завдяки чому у кімнаті створюється чарівна атмосфера. «Зоряне небо» реалізується за рахунок використання оптоволоконних ниток-світлодіодів. Вони підключаються до світлогенератора над натяжною конструкцією. Світлодіоди можуть розміщуватися над стелею та проєктувати світло на його внутрішню поверхню. Водночас вдень така стеля залишається абсолютно гладкою, а вночі «проступають» зірки. Інший варіант встановлення – це виведення назовні кінців ниток зі світлодіодами. Ще один з варіантів, коли діоди вбудовуються в каміння Swarovski. Це один із дорогих видів освітлення, але завдяки йому світло заломлюється особливо ефектно, створюючи ілюзію променистості зірок.
Растрові світильники
Окремо виділяють растрові світильники. Вони легко визначаються за характерною комірчастою металевою конструкцією. Зазвичай растрові світильники встановлюються у підвісних стелях, але трапляються й у натяжних конструкціях. Цей вид освітлення – суворіший і витриманіший. Растрові світильники придатні для освітлення великих приміщень у стилі мінімалізм, модерн, хай-тек, конструктивізм тощо.
Вибираємо споти
Споти – це світильники у натяжних стелях, конструкція яких відрізняється простотою та функціональною складовою. Спот складається з галогенної чи світлодіодної лампочки та кронштейна. Завдяки тому, що вони мають поворотні механізми, можна змінювати кут світла. Спрямований і прямий промінь – відмінна особливість світильника спотового різновиду.
Розрізняють види спотів, які кріпляться до стелі на кшталт люстри поодиноко чи групою. Також є накладні моделі, що встановлюються після монтажу натяжної стелі. Використовують і споти, що вбудовуються, які монтуються відразу під натяжною стелею.
Усі матеріали (переважно метал та пластик) спотів стійкі до нагрівання, а сама лампа потужністю не перевищує 35 Вт. Таким чином виключається можливість пошкодити натяжне покриття стелі.
Поворотні споти використовують для зміни напрямку світлового потоку, наприклад у ванних кімнатах біля дзеркала або над зоною вмивання, для освітлення робочої зони на кухні.
Трекові світильники
Трекова система освітлення містить декілька спотових плафонів чи прожекторів, закріплених на шинопроводі. Шинопровод є модулем з алюмінієвого сплаву. Усередині такого виробу розташовані електричні контакти. Світильники можна переміщати шинопроводом і направляти промені у різні боки. Видима частина конструкції знаходиться одразу під натяжною стелею. Кріпиться ж вона над натяжним полотном за звичайну стелю. Трекові світильники придатні для освітлення окремих зон приміщення або елементів декору, наприклад картин, фотографій, полиць зі статуетками.
Підбираючи освітлення для дому, немає потреби зупинятися тільки на одному варіанті. Можна комбінувати декілька видів світильників, наприклад, люстру поєднувати з точковим світлом або світлодіодною стрічкою, а разом із «зоряним небом» встановіть точкові світильники.